فا
پنج شنبه, 21 مرداد 1400 11:33

تولد مبارک ادموندو! یک دهه با فاتح متفاوت درواز‌ه های آبی و قرمز (عکس)

۲۱ مرداد سالروز تولد ادموند بزیک مهاجم ارمنی سال‌های گذشته پرسپولیس است.

«آلیک» - ۲۱ مرداد سالروز تولد ادموند بزیک مهاجم ارمنی سال‌های گذشته پرسپولیس است.

به گزارش ورزش سه، ادموند بزیک امروز ۴۶ ساله می‌شود و به همین مناسبت نگاهی گذرا به دوران بازی او می‌اندازیم. مهاجمی که نامش برای پرسپولیسی‌ها با شکستن طلسم هفت ساله‌ی نبردن استقلال در فاصله سال‌های ۶۸ تا ۷۵ عجین شده است. بزیک در دربی سال ۷۵ با خونسردی دور از انتظار از بازیکن جوانی که اولین دربی خود را بازی می‌کرد، توپ پاس داده شده توسط مهدوی‌کیا را کنترل کرد و با یک چرخش حرفه‌ای و با پای چپ دروازه غلامپور را باز کرد تا پس از هفت سال پرسپولیس برنده دربی شود. 

بزیک سال‌ها رکوردار گلزنی در لیگ ایران بود و با پرسپولیس چهل گل به ثمر رساند. از شانس بد بزیک دوران اوج او هم در پرسپولیس و هم در سپاهان با انبوهی مهاجم بین المللی همدوره بود که کار را برای حضور او در تیم ملی سخت می‌کرد. با این حال پس از درخشش در سپاهان، برانکو اعتنای ویژه‌ای به او کرد و در سال ۸۴ یکی از پایه‌های ثابت لیست تیم ملی  بود و در چند بازی دوستانه نیز بازی کرد و دو پاس گل هم داد. اما بدشانسی به سراغش آمد و مصدومیت از ناحیه رباط صلیبی او را از تیم ملی دور کرد و باعث شد تا در سال منتهی به جام جهانی نتواند در اردوهای تیم ملی حاضر شود ، در حالی که با توجه به اعتمادی که برانکو به او نشان داده بود شانس زیادی داشت تا یکی از مسافرین جام جهانی ۲۰۰۶ باشد. 

بزیک هم اکنون سرمربی تیم امید پرسپولیس است و همچون دوران بازی که بازیکنی آرام، بی‌حاشیه بود و هیچگاه در مقابل انتقادات هواداران و یا جفاهای برخی مربیان سخنی به اعتراض نگشود، آرام و سالم در حال ساختن نسلی همچون نسل جوانان زمان خود است که با ایده فتح دنیا قدم به چمن سبز می‌گذاشتند. 

در ادامه بخش‌هایی از دوران بازی او را یادآوری می کنیم. 

در ترکیب تیم آرارات سال ۷۴. همان تیمی که از آنجا چهره شد از آنجا به پیراهن تیم ملی امیدهای ایران رسید. بزیک در سال ۷۴ گل برتری آرارات مقابل استقلال را به ثمر رساند و بیشتر چهره شد. این آخرین سال حضور آرارات در سطح اول فوتبال ایران بود و با سقوط این تیم در پایان این فصل، بزیک هم به پرسپولیس پیوست 

در جدال امیدهای ایران و امارات سال ۷۴. تیمی پر ستاره که نکیسا را در دروازه داشت و کریم باقری را در دفاع و بازیکنانی چون حمید مطهری،میناوند، مهدوی‌کیا، علی آذری، علی چینی، سرژیک تیموریان و ... در نهایت با باخت در بازی برگشت مقابل امارات از صعود باز ماند. بزیک در آن بازی با یک خطای بدموقع اخراج شد و ایران را ده نفره کرد. 

در اولین فصل حضورش در پرسپولیس سال ۷۵ و در کنار لئون استپانیان و آرمناک پطروسیان دو بازیکن ارمنی سپاهان پس از تساوی دو-دو دو تیم در لیگ آزادگان ۷۶-۷۵. بزیک یکی از چند خرید طلایی امیر عابدینی برای پرسپولیس در سال‌های ۷۳ تا ۷۵ بود.

باز کردن دروازه پاس با این ضربه سر و برتری یک بر صفر پرسپولیس مقابل رقیب دیرینه در سال ۷۵ با پیراهن شماره ۱۵. در روزهایی که پرسپولیس علی دایی را به السد قطرفروخته بود و بزیک مهاجم اول قرمزها بود و تا سه سال دیگر هم مهاجم اول ماند. 

در کنار بهنام طاهرزاده و احمدرضا عابدزاده پس از دربی بیستم تیر ۷۶. روزی که بزیک در دومین حضورش در دربی دومین گل خود را زد و تا آخر هم همین آمار دو گل زده در دربی‌ها برای او باقی ماند. 

در بازی برگشت مقابل پلی اکریل در لیگ آزادگان ۷۸-۷۷. بزیک که تقریبا یک نیم‌فصل گل نزده بود بلاخره در اصفهان و در اولین بازی دور برگشت پایش به گلزنی بازی شد و تا پایان فصل دوازده گل برای قرمزها زد. 

با پیراهن پرسپولیس در لیگ آزادگان ۷۹-۷۸. فصلی که با آمدن پایان رأفت به پرسپولیس و علاقه علی پروین به سبک بازی فیزیکی این مهاجم، بزیک پس از سه سال دیگر انتخاب اول پرسپولیس برای خط حمله نبود. بزیک که ابتدا شماره ۲۲ می‌پوشید، بعدا با رفتن کریم باقری پیراهن ۱۵ به تن کرد و بعد از آن از سال ۷۶ به پیراهن شماره ۱۰ رسید که به تن دایی رفته بود و پس از ان اسماعیل حلالی در یک بازی پوشیده بود. 

در کنار بهنام سراج در سال ۷۷. بزیک علیرغم اینکه یک نیم فصل گل نزده بود اما همچنان انتخاب اول علی پروین برای خط حمله بود و بهنام سراج و علی باغمیشه به تناوب در کنار او بازی می کردند. 

در کنار کریم باقری در سال ۷۷. بزیک و باقری هر دو در سال ۷۵ پرسپولیسی شدند اما باقری هنوز عمر حضورش در پرسپولیس به یک سال نرسیده بود راهی بوندس‌لیگا شد و در سال ۷۷ در حاشیه تمرین پرسپولیس در ورزشگاه کارگران این عکس یادگاری را با همبازی سابق خود گرفت. 

نوروز سال ۸۰، برای بزیک تلخ بود و اختلافات مدیریتی در پرسپولیس باعث شد تا علی پروین نام او را در کنار عابدزاده، شاهرودی، هادی مهدوی‌کیا چ هادی عقیلی در لیست اخراجی‌های پرسپولیس قرار دهد. اتفاقی که باعث شد او سر از سپاهان در آورد و اتفاقا باعث احیای او در این تیم و رسیدن به تنها عنوان آقای گلی‌اش در لیگ شود. 

در مصاف با یحیی گل محمدی در جدال پرسپولیس و سپاهان لیگ برتر ۸۴-۸۳. بزیک با پیراهن سپاهان سه بار دروازه پرسپولیس را در رویارویی‌هایش با تیم سابق باز کرد. 

در اردوی تیم ملی در ژاپن و در کنار فرهاد مجیدی و هادی طباطبایی. زمانی که تیم ملی در سال ۱۳۷۸ با مربیگری منصور پورحیدری برای برگزاری بازی دوستانه به ژاپن رفته بود و بزیک با دو دقیقه حضور در این بازی بلاخره اولین بازی ملی خود را انجام داد. 

در بازی دوستانه تیم ملی و تیم باشگاهی کوئینز پارک رنجرز در تابستان ۸۴. در روزی که برانکو به چند بازیکن کمتر بازی کرده، فرصت بازی داد. بزیک هفت بازی ملی در کارنامه دارد بدون آنکه گلی به ثمر برساند.

اخبار مرتبط

 • با امضای تفاهمنامه بین ملی پوش خوشنام ادموند بزیک و رییس باشگاه آرارات؛ آغاز به کار آکادمی فوتبال آرارات
  با امضای تفاهمنامه بین ملی پوش خوشنام ادموند بزیک و رییس باشگاه آرارات؛ آغاز به کار آکادمی فوتبال آرارات

  روز گذشته، طی مراسمی تفاهمنامه آغاز به کار آکادمی فوتبال آرارات بین ادموند بزیک، ملی پوش سابق تیم های ملی و هنریک خالویان، رییس هیات مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات امضا شد.

 • همراه با ارامنه تاریخ ساز فوتبال ایران؛ سال نو مبارک "یِخبایِر"
  همراه با ارامنه تاریخ ساز فوتبال ایران؛ سال نو مبارک "یِخبایِر"

  ارامنه‌ ایران در ورزش هم مانند صنوف دیگر با حضورشان خوش درخشیده‌اند و عملکردی کم‌نقص را بر جای گذاشته‌اند؛ بدون شک نام و یاد فوتبالیست‌های ارمنی در آلبوم فوتبال ایران با خطی خوش به رشته تحریر درآمده است.

 • پیروزی پرگل امیدهای پرسپولیس مقابل بزرگسالان آرارات
  پیروزی پرگل امیدهای پرسپولیس مقابل بزرگسالان آرارات

  ه گزارش "ورزش سه"، شنبه ای که گذشت، در زمین چمن ورزشگاه آرارات، نارنجی پوشان تیم ارمنیان تهران میزبان امیدهای پرسپولیس بودند. تیمی با سرمربیگری ادموند بزیک مربی فصل قبل آرارات. بزیک که با بهروز رهبری فرد هدایت این تیم را برعهده دارد، در اولین مسابقه جدی با جوانان آینده دارش بازی خوبی در زمین آرارات به نمایش گذاشت و با 3 گل به پیروزی رسید.

 • بزیک در کادر فنی تیم امید پرسپولیس
  بزیک در کادر فنی تیم امید پرسپولیس

  ادموند بزیک به کادر فنی تیم امید پرسپولیس ملحق شد.

  مجتبی محرمی و بهروز رهبری فرد هفته گذشته از سمت خود در تیم امید پرسپولیس استعفا کرده بودند اما پس از صحبت های محمد پنجعلی، مدیر تیم های پایه، بهروز رهبری فرد به کادر فنی بازگشت.

 • ديدگاه - با اميد به آينده ای پيروزمند
  ديدگاه - با اميد به آينده ای پيروزمند

  امروز بعد از ظهر، هفدهم مهر ماه، مسابقه فوتبال دوستانه ای بین تیم آرارات و تیم صاحب نام استقلال در ورزشگاه آرارات انجام خواهد شد.
  بازی دوستانه ای که از بسیاری جهات برای آرارات، این باشگاه پربار و محبوب همه ما آغازی دوباره در زمینه فوتبال کشور محسوب می شود، زیرا پس از وقفه ای طولانی با اعضایی جدید و منتخب وارد چمن می شود.

 • آرارات نارنجی در مسیر سبز
  آرارات نارنجی در مسیر سبز

  تیم فوتبال بزرگسالان آرارات پس از وقفه ای چند ساله به صحنه مسابقات بر می گردد و قرار است از هفته آینده در مسابقات فوتبال دسته اول باشگاه های تهران به میدان برود.
  هیئت فوتبال آرارات به همین مناسبت پنجشنبه 17 مهر ماه ساعت 16 از تیم استقلال تهران برای برگزاری یک بازی دوستانه دعوت به عمل آورده است. ورود تماشاگران برای این بازی رایگان است.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։