فا
چهارشنبه, 09 آذر 1401 11:10

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ نگاهی به بازی های روز دهم جام جهانی؛ از صعود هلند، سنگال، انگلیس و آمریکا به مرحله یک هشتم نهایی تا حسرت صعود برای ایران

روز اولِ دور سوم و پایانی مرحله گروهی جام‌جهانی با حذف ایران و بسته شدن پرونده صعود به مرحله حذفی همراه بود.

«آلیک» - روز اولِ دور سوم و پایانی مرحله گروهی جام‌جهانی با حذف ایران و بسته شدن پرونده صعود به مرحله حذفی همراه بود.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به دوحه، جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر به دور پایانی مرحله گروهی رسید و از دیروز بازی‌های دور سوم و آخر گروه‌های ۸ گانه آغاز شد. در اولین روز دور پایانی هم دیروز تیم‌های دو گروه A و B بازی‌هایشان را به پایان رساندند و تکلیف ۴ تیم صعود کننده به مرحله یک هشتم نهایی مشخص شد.

 

صعودهای قابل پیش‌بینی

پرونده بازی‌های گروه A با صعود تیم‌های هلند و سنگال بسته شد، گروهی که با توجه به حضور قطر، برخی هواداران میزبان پیش‌بینی می‌کردند که عنابی‌ها هم بتوانند از این گروه بالا بیایند اما فوتبال روی واقعی‌اش را در دوحه به قطری‌ها نشان داد تا آنها با سه شکست متوالی، حتی یک امتیاز هم به دست نیاورند، چه برسد به اینکه بخواهند صعود کنند!

در روز پایانی هلند مدعی اصلی این گروه پس از یک برد مقابل سنگال و تساوی برابر اکوادور، در سومین بازی به مصاف قطر رفت. شاگردان فن‌خال در بازی دیشب مانند دو تیم دیگر این گروه، مقابل میزبان به زحمت نیفتادند و با ۲ گل برنده دیدار مقابل قطر شدند تا دومین برد نارنجی‌ها و سومین باخت متوالی شاگردان فلیکس سانچز ثبت شود.

بر خلاف بازی قطر و هلند که با توجه به حذف عنابی‌ها، حساسیتی نداشت، اوج رقابت در شب پایانی بازی‌های گروه A در ورزشگاه خلیفه دوحه بود، جایی که اکوادور ۴ امتیازی و سنگال سه امتیازی برای تعیین دومین تیم صعود کننده با هم روبرو شدند. رویارویی جذاب و نزدیک این ۲ تیم را در نهایت، شاگردان آلیو سیسه با حساب ۲ بر یک به نفع خودشان به پایان رساندند تا سنگال به عنوان اولین تیم آفریقایی بتواند در قطر راهی مرحله حذفی شود. آن هم بدون سادیو مانه ستاره تیم‌شان که به دلیل مصدومیت جام را از دست داد.

در نقطه مقابل شاگردان گوستاوو آلفارو با وجود نمایش‌های خیره کننده‌ای که داشتند به کشورشان برگشتند.

در پایان بازی‌های گروه A، هلند با دو برد و یک مساوی و کسب ۷ امتیاز به عنوان تیم اول به یک هشتم نهایی رفت، سنگال هم با دو برد و یک باخت با ۶ امتیاز راهی دوم شد و دومین تیم صعود کننده لقب گرفت، اکوادور با یک برد، یک مساوی و یک باخت و کسب ۴ امتیاز و قطر با سه باخت و بدون امتیاز در رده‌های سوم و چهارم قرار گرفتند و کارشان در جام بیست و دوم به پایان رسید.

 

صعود باز هم بی‌صعود

بازی‌های گروه B هم دیشب به پایان رسید، گروهی که تیم کشورمان هم در آن حضور داشت و تکلیف تیم‌های صعود کننده تا دور سوم و پایانی مشخص نبود تا هیجان بازی‌های آن تا سوت پایان ادامه داشته باشد. در مهم‌ترین بازی گروه B، تیم کشورمان دیشب به مصاف تیم ملی آمریکا رفت، آن هم در یکی از حساس‌ترین بازی‌های جام که حواشی غیر ورزشی به شدت بر آن سایه انداخته بود.

روند سینوسی و پرفراز و نشیب تیم ملی در بازی دیشب هم آشکار بود، شاگردان کارلوس کی‌روش که برای صعود تنها به یک مساوی نیاز داشتند، پس از یک شکست سنگین برابر انگلیس و یک برد مقابل ولز، در سومین بازی مرحله گروهی برابر آمریکا، نمایش دور از انتظاری داشتند و در نهایت با یک گل مغلوب شدند تا در جامی که رویای صعود در نزدیک‌ترین حالت ممکن بود، باز هم تیم ملی نتواند راهی مرحله حذفی شود و در همان مرحله گروهی پرونده ایران بسته شود.

آمریکا هم که با دو مساوی برابر ولز و انگلیس، به دیدار با ایران رسیده بود، توانست با این برد، هم برای دومین دوره متوالی به یک هشتم نهایی صعود کند و هم شکست مقابل ایران در جام‌جهانی ۹۸ فرانسه را در حساس‌ترین نقطه جام برای تیم ایران، تلافی کند.

در دیگر بازی گروه B که به صورت همزمان برگزار شد، ۲ تیم انگلیس و ولز با هم روبرو شدند، شاگردان ساوت گیت با یک برد مقابل ایران و تساوی برابر آمریکا برابر تیمی قرار گرفتند که پس از مساوی با آمریکا، در دومین بازی به تیم کشورمان باخته بود و تنها یک امتیاز داشت.

در بازی دیشب هم ولز مانند بازی با ایران، در نیمه اول برابر حملات انگلیس تاب آورد اما در نیمه دوم مقاومت شاگردان راب پیچ شکست و انگلیس توانست با زدن ۳ گل، دومین بردش را جشن بگیرد و برنده این مسابقه شود.

در پایان بازی‌های گروه B، تیم انگلیس با دو برد و یک مساوی و ۷ امتیاز به عنوان صدرنشین راهی یک هشتم نهایی شد، آمریکا با دو مساوی و یک برد با ۵ امتیاز به عنوان تیم دوم صعود کرد، ایران با یک برد و دو باخت و کسب ۳ امتیاز در رده سوم ایستاد و ولز هم با دو باخت و یک مساوی و کسب یک امتیاز در رده چهارم قرار گرفت.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։