فا
دوشنبه, 17 دی 1397 15:04

آمار امیدوار کننده ایران در ادوار مختلف جام ملت‌ها

هفدهمین دوره جام ملت های آسیا در حالی از امروز (دوشنبه) برای تیم ملی فوتبال ایران با بازی مقابل یمن آغاز می شود که آمارهای بدست آمده در ادوار مختلف جام ملت ها، از برتری قابل توجه ایران نسبت به سایر شرکت کنندگان حکایت دارد.

«آلیک» - هفدهمین دوره جام ملت های آسیا در حالی از امروز (دوشنبه) برای تیم ملی فوتبال ایران با بازی مقابل یمن آغاز می شود که آمارهای بدست آمده در ادوار مختلف جام ملت ها، از برتری قابل توجه ایران نسبت به سایر شرکت کنندگان حکایت دارد.

به گزارش ایرنا، دیدار امروز ملی پوشان کشورمان برابر یمن که ساعت 19:30 برگزار می شود، ششمین تقابل این دو تیم به شمار می رود که در پنج دوره گذشته یک بار آن در جام ملت های آسیا (1976) بوده است. در آن بازی تیم ملی فوتبال یمن 8 گل از ایران دریافت کرد. چهار دیدار دیگر این تیم ها در قالب بازی های آسیایی، جام صلح و دوستی و رقابت های غرب آسیا بوده که آمار صددرصد پیروزی برای ایران به ثبت رسیده است. ملی پوشان ایران در این دیدارها 18 گل به ثمر رسانده و تنها یک گل دریافت کرده اند؛ آمار دیدار های ایران در برابر فوتبال یمن نشان از آن دارد که این کشور یکی از قرعه های شانس ملی پوشان در رقابت های مختلف به شمار می رود.

البته برتری عددی ایران در جام ملت های آسیا تنها به تیم ملی فوتبال یمن منتهی نمی شود بلکه بازخوانی تاریخچه بازی های کشورمان در جام ملت های آسیا نشان از آن دارد که تیم ملی فوتبال ایران در این رقابت ها در زمره کشورهایی محسوب می شود که در بیشتر فاکتورها، رکورددار است.

تیم ملی فوتبال ایران به همراه تیم ملی فوتبال کره جنوبی با 14 دوره حضور، بیشترین حضور را در جام ملت های آسیا دارند. ایران در دوره نخست این رقابت ها غایب و در دوره دوم با شکست برابر رژیم اسراییل از مرحله مقدماتی حذف شد. ایران در دوره سوم میزبان بازی های بود که توانست برای نخستین بار عنوان قهرمانی را از آن خود کند.

همچنین هتریک قهرمانی در سه دوره پیاپی یکی از رکوردهای مثبت ایران به شمار می رود که تاکنون هیچ کشوری نتوانسته به آن دست یابد. ایران در سال های 1968، 1972 و 1976 توانست عنوان قهرمانی این تورنمنت را از آن خود کند.

عصر امروز و در حالی جام ملت های آسیا 2019 با بازی برابر تیم ملی یمن، برای ملی پوشان کشورمان آغاز می شود که ایران یکی از کشورهای قدرتمند در زمینه شروع رقابت ها به شمار می رود.

تیم ایران در 14 دوره حضور پیشین خود، در بازی نخست 12 پیروزی، یک تساوی و یک شکست در کارنامه کسب کرده است.

تساوی بدون گل در برابر سوریه در رقابت های سال 1980 و شکست از تیم ملی عراق با نتیجه 2 بر یک در جام ملت های آسیا 1996، دو بازی هستند که ایران در گام نخست در آنها امتیاز از دست داده است.

به عبارتی ایران در 14 بازی نخست خود از 42 امتیاز ممکن 37 امتیاز را به دست آورده است. قاطع‌ترین برد فوتبال ایران در بازی های آغازین، به دیدار افتتاحیه جام ملت های آسیا در سال 2000 بر می گردد که ایران 4 بر صفر لبنان میزبان را شکست داد.

تیم ملی فوتبال ایران همچنین رکورددار پیروزی در این تورنمنت محسوب می شود. ایران از لحاظ تعداد پیروزی در مسابقات با 37 برد، صدرنشین است. همچنین ایران در تعداد گل زده نیز بیشترین آمار را در تاریخ جام ملت های آسیا ثبت کرده و 119 گل را در دروازه های رقبا جای داده است.

ایران در تمام ادوار جام ملت های آسیا تنها 11 باخت را در کارنامه دارد که 5 باخت آن در جریان بازی و نتیجه 6 بازی در ضربات پنالتی مشخص شده است. 3 باخت در مرحله نیمه نهایی به ژاپن، کویت و عربستان و باخت به کره جنوبی در مرحله یک چهارم نهایی در رقابت های سال2011؛ باخت های ایران در مرحله حذفی رقابت ها به شمار می روند و تنها شکست ایران در مرحله گروهی مربوط به رقابت های سال 1996 برابر تیم ملی عراق است.

تیم ملی فوتبال ایران همچنین در مرحله نیمه نهایی 2 بار در ضربات پنالتی به عربستان (84 و 96) و یک بار به چین در سال های 2004 بازی را به حریفان واگذار کرد. سه باخت دیگر ایران در ضربات پنالتی مربوط به دیدار ایران با کویت در رده بندی 1984، کره جنوبی و عراق در یک چهارم نهایی سال های 2007 و 2015 است.

همچنین رکورد پرتماشاگرترین بازی و بهترین گلزن رقابت ها در اختیار فوتبال ایران است؛ دیدار فینال 1976 در ورزشگاه آزادی با حضور 100 هزار نفر، پرتماشاگرترین بازی ادوار جام ملت های آسیا به شمار می رود و علی دایی با 14 گل زده در جام ملت‌های آسیا رکورددار است. همچنین 27درصد تیم منتخب ادوار جام ملت های آسیا در اختیار ایران است. دایی، علی کریمی و سید جلال حسینی عضو این تیم هستند.

تنها رکوردی که ایران نتوانسته به آن دست پیدا کند در تعداد قهرمانی در این رقابت ها است که تیم ملی فوتبال ایران در این زمینه با کسب سه قهرمانی پشت سر ژاپن و عربستان قرار گرفته و یک قهرمانی می تواند ایران را در کنار ژاپن و بالاتر از عربستان قرار دهد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։