فا
شنبه, 13 بهمن 1397 09:18

قطر نخستین جام قهرمانی ملت های آسیا را به خانه برد

تیم ملی فوتبال قطر با برتری سه بر یک مقابل ژاپن، برای نخستین بار در جام ملت های آسیا (سال 2019 میلادی) قهرمان شد.

«آلیک» - تیم ملی فوتبال قطر با برتری سه بر یک مقابل ژاپن، برای نخستین بار در جام ملت های آسیا (سال 2019 میلادی) قهرمان شد.

به گزارش ایرنا، در دیدار پایانی هفدهمین دوره جام ملت های آسیا، ژاپن پرافتخارترین تیم این رویداد و قطر به مصاف یکدیگر رفتند که شاگردان فیلکس سانچز با ارائه نمایشی تحسین برانگیز به پیروزی سه بر یک رسیده و قهرمان قاره کهن شدند.

قطر در این رقابت ها، 19 گل به ثمر رساند و فقط یک گل دریافت تا همه رکوردها را از آن خود کند.

المعز علی مهاجم قطر با 9 گل عنوان بهترین گلزن مسابقات شد و رکورد علی دایی را که در جام ملت های 1996 هشت گل زده بود شکست.

اکرم عفیف دیگر مهاجم قطر نیز با 10 پاس گل، عنوان بهترین گلساز جام ملت های آسیا 2019 را به نام خود ثبت کرد.

این دیدار در حالی آغاز شد که ژاپن تاکنون، چهار بار جام قهرمانی این رقابت را از آن خود کرده بود اما قطر برای نخستین بار به فینال رسیده بود.

سامورایی ها در نیمه نهایی با سه گل مقابل ایران به پیروزی رسیدند و قطر نیز چهار بر صفر امارات را در هم کوبید.

دیدار پایانی در ورزشگاه «زاید» شهر ابوظبی امارات و با قضاوت روشن ایرماتوف ازبکستانی برگزار شد.

** نیمه اول

ژاپنی ها بازی را تهاجمی و بهتر آغاز کردند اما در ادامه قطر با اتکا به خط هافبک پرتلاش و مهاجمان خطرناک، شرایط را برابر کرد.

در دقیقه 12 پاس اکرم عفیف به المعز علی رسید و ستاره خط حمله قطر با ضربه آکروباتیک گل نخست بازی را برای قطر به ثمر رساند.

سه دقیقه پس از آن المعز علی در آستانه گل دوم قرار داشت اما کایپتان ژاپن با تکل بموقع، دروازه تیمش را نجات داد.

برتری تیم باانگیزه قطر ادامه داشت تا اینکه در دقیقه 26 عبدالعزیز حاتم با یک شوت از پشت محوطه جریمه، گل دوم را به ثمر رساند.

در دقیقه 35 یورش همه جانبه قطری ها، این تیم را در یک قدمی گل سوم قرار داد که ضربه حسن الهیدوس به دیرک دروازه حریف برخورد کرد.

در نهایت قطر نیمه نخست را با برتری دو بر صفر به اتمام رساند تا در آستانه تاریخ سازی قرار بگیرد. 

** نیمه دوم

ژاپن نیمه دوم را با حفظ توپ و حمله زیاد آغاز کرد اما قطر در دقیقه 56 در ضد حمله سریع می توانست به گل دیگری دست یابد که عبدالعزیز حاتم توپ را بیرون زد.

در دقیقه 60 بوعلام خوخی هافبک دونده قطر، به دلیل مصدومیت شدید تعویض شد و جای خود را به سالم الحجری داد.

این تعویض اجباری موجب ضعف قطر شد و ژاپنی ها در دقیقه 68 با حرکت در عمق و ضربه مینامینو به گل نخست دست یافتند.

سرمربی اسپانیایی قطر در دقیقه 72 کریم بوضیاف هافبک تدافعی خود را جانشین حسن الهیدوس کرد تا مانع حملات حریف شود.

قطری ها با حرکات انفجاری اکرم عفیف از فشار حملات حریف بیرون آمدند تا اینکه توپ در دقیقه 81 به دست یوشیدا مدافع ژاپن برخورد کرد و داور با استفاده از ویدئوچک، نقطه پنالتی را نشان داد.

اکریم عفیف ضربه پنالتی را به گل تبدیل کرد تا هواداران قطر غرق در شادی شوند.

در نهایت سوت ایرماتوف به نشان پایان بازی به صدا در آمد تا عنابی پوشان قطرکه در این دیدار با پیراهن سفید به میدان آمده بودند، با اقتدار برای نخستین بار فاتح جام ملت های آسیا شوند.

این برای نخستین بار است که ژاپن در فینال جام ملت های آسیا شکست می خورد. این تیم در چهار دوره قبلی که به فینال رسیده بود، بازی را با برتری و قهرمانی به اتمام رسانده بود.

جیوانی اینفانتینو رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، شیخ سلمان رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا و لوییس فیگو ستاره بازنشسته تیم ملی پرتغال و رئال مادرید از تماشاگران ویژه این دیدار بودند.

* ترکیب ژاپن: وئیچی گوندا، تاکهیرو تومی‌یاسو، مایا یوشیدا، هیروکی ساکای، یوتو ناگاتومو، گاکو شیباساکی، سوکاسا شیوتانی (ایتو)، ریتسو دوآن، گنکی هاراگوچی (یوشینوری موتو)، یویا اوساکو و تاکومی مینامینو (تاکاشی اینو).

* ترکیب قطر: سعد الشیب، طارق سلمان، بسام هشام الراوی، پدرو کوریا، عبدالکریم حسن، بوعلام خوخی (سالم الحجری)، عاصم عمر مادیبو، عبدالعزیز حاتم، حسن الهیدوس (کریم بوضیاف)، اکرم عفیف و المعز علی (احمد علاالدین).

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։